Home » Globalny zachwyt koreańskim serialem „Squid games”

Globalny zachwyt koreańskim serialem „Squid games”

Koreański serial ‘Squid games” okazał się najchętniej oglądaną produkcją w historii Netfliksa. Wszyscy go oglądają, wszyscy o nim rozmawiają i komentują – relatywnie niskobudżetowa produkcja stała się niespodziewanie mega hitem. Co zatem stanowi o sile „Squid games”?

Bohaterem opowieści jest 48-letni, bezrobotny hazardzista Gi-hun. To człowiek upadły – wiszą nad nim ogromne długi, których nie jest w stanie spłacić, okrada matkę emerytkę, by zdobyć pieniądze na obstawianie zakładów. Gdy ostatecznie sięga dna, niespodziewanie zostaje zaproszony do tajemniczej gry, która w przypadku wygranej pozwoli mu wykaraskać się z finansowych tarapatów, odzyskać córkę i opłacić kurację ciężko chorej matki.

Śmiertelna rywalizacja

Ale to gra, w której stawką jest życie. 456 uczestników bierze udział w rozgrywkach wzorowanych na dziecięcych, podwórkowych zabawach, ci którzy przegrywają są zabijani. Ten kto przetrwa zgarnie całą pulę, która zapewni mu życie w dostatku.

Przez 9 odcinków śledzimy walkę o przetrwanie Gi-huna i jego współtowarzyszy niedoli. Przy okazji poznajemy ich wcześniejsze losy i dramatyczne okoliczności, które doprowadziły ich do udziału w śmiertelnej grze.

serial squid games

Zapowiedź apokalipsy

Ich historie układają się w opowieść o mrocznych stronach koreańskiego cudu gospodarczego, o społeczeństwie, w którym ogromna presja materialnego sukcesu doprowadza wielu ludzi do spirali zadłużenia i bankructwa. Wizja ta wpisuje się w szerszy kontekst i ponurą przepowiednię o globalnym zasięgu.

Reżyser Hwang Dong-hyuk wnika też głęboko w psychologię bohaterów – pokazuje jak łatwo przyzwoici ludzie pod wpływem niekorzystnych okoliczności zamieniają się w bezwzględne bestie walczące o przetrwanie kosztem innych. Aktorstwo wysokiej próby – zarówno na poziomie ról pierwszo- jak i drugoplanowych sprawia, że opowieść ta zyskuje na autentyczności. Serial zachwyca również stroną wizualną – śmiertelna rywalizacja odbywa się w kolorowej, kiczowatej scenerii przypominającej świat gier komputerowych.

„Squid games” zostało wyprodukowane za relatywnie niewielką kwotę 21 mln dolarów, tymczasem wartość serialu szacowana jest obecnie na poziomie 900 mln. Na razie nie wiadomo czy powstanie drugi sezon koreańskiego hitu Netfliksa. Hwang Dong-hyuk nie podjął jeszcze decyzji w tej kwestii.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą WPC System
Ogrodzenia i elewacje

Dodaj komentarz