Coraz więcej czasu spędzamy przed ekranami komputerów oraz smartfonów. Wiele osób w ogóle nie potrafi wyobrazić sobie życia bez nowoczesnych technologii. Oczywiście dzięki nim żyje się nam łatwiej. Trzeba jednak pamiętać o szeregu negatywnych konsekwencji, do których zalicza się między innymi technologiczno-cyfrowe przemęczenie. Jak się z nim uporać?
Jakie są konsekwencje nadmiernego korzystania z urządzeń cyfrowych?
Korzystając nadmiernie z urządzeń technologiczno-cyfrowych, trzeba liczyć się przede wszystkim z pogorszeniem wzroku. Co ważne, kondycja wzroku może pogorszyć się na tyle, że konieczne może okazać się nawet noszenie okularów. Pojawić mogą się bóle pleców, karku, a także głowy.
Nadużywanie smartfonów i komputera może skutkować również poważnymi konsekwencjami dla funkcjonowania psychicznego. Może to powodować zmęczenie, znużenie, zniechęcenie. W skrajnych przypadkach w grę wchodzi izolowanie się od innych, a nawet zaburzenia depresyjne. Dlatego tak ważne jest, aby nie lekceważyć pojawiającego się przemęczenia technologiczno-cyfrowego.
Czy nordic walking to dobry sposób na przemęczenie technologiczno-cyfrowe?
Tym, co świetnie sprawdza się w przypadku przemęczenia technologiczno – cyfrowego jest między innymi nordic walking. Szybki marsz ze specjalnymi kijkami to aktywność mająca miejsce na świeżym powietrzu. Stawiając na nordic walking, można być pewnym, że:
- odciążony zostanie kręgosłup i stawy;
- zniwelowany zostanie stres;
- zmniejszy się napięcie.
Regularnie ćwicząc nordic walking, można poczuć się naprawdę lepiej.
Dlaczego osoby z przemęczeniem technologiczno-cyfrowym powinny postawić na tai chi?
Tym, na co mogą postawić osoby, którym doskwierają objawy przemęczenia technologiczno-cyfrowego, jest także tai chi. To wyjątkowa forma ruchu, która wzmacnia ciało, poprawia kondycję i ogólną sprawność. Pomaga pozbyć się napięcia mięśni, stresu, sprawia, że samopoczucie szybko się poprawia. Tai chi pomaga zatroszczyć się o wewnętrzną równowagę, co w przypadku osób z przemęczeniem technologiczno-cyfrowym ma ogromne znaczenie.
Czy jazda konna to dobry sposób na przemęczenie technologiczno-cyfrowe?
Rodzajem aktywności, który sprawdza się w przypadku przemęczenia technologiczno – cyfrowego jest jazda konna. To kolejna aktywność na świeżym powietrzu, która relaksuje, rozluźnia mięśnie, odpręża i przepędza stres. Niewątpliwym atutem hippiki – bo tak fachowo określa się jazdę konną – jest obcowanie ze zwierzęciem. Już sam kontakt z koniem jest odstresowujący, korzystnie wpływa na ogólną sprawność organizmu.
Jeżdżąc na koniu, uaktywniamy praktycznie wszystkie grupy mięśni. Nawet ci, którzy mimo spędzania wielu godzin przed komputerem bądź ze smartfonem w ręku ćwiczą, po pierwszych lekcjach jazdy konnej poczują zakwasy. Takie zmęczenie napędza jednak do dalszej aktywności, mobilizuje.
Chcąc nauczyć się jazdy konnej, warto postawić na doświadczoną szkołę, w której zatrudnieni są renomowani instruktorzy. Liczne ośrodki jeździeckie oferują lekcje nie tylko dla świadomych swoich umiejętności jeźdźców, ale również dla tych, którzy chcą zdobyć pierwsze doświadczenia na końskim grzbiecie.
Aby lekcje konne przyniosły oczekiwany efekt, warto pobierać je z regularnie. Dla początkujących absolutnym minimum jest jedna lekcja tygodniowo. Warto przy tym pamiętać, że im częściej będziemy jeździć, tym mniej dotkliwe będzie technologiczno-cyfrowe przemęczenie. Jeśli więc mamy dość czasu i pieniędzy, aby jeździć częściej, warto na takie lekcje przychodzić nawet trzy razy w tygodniu.
Już sam proces uczenia się jazdy konnej jest niezwykle przyjemny i relaksujący. Warto pamiętać, że z każdą kolejną lekcją kontakt z koniem będzie dostarczał większej przyjemności.
Przemęczenie technologiczno – cyfrowe to poważny problem dotykający coraz więcej ludzi na całym świecie. Borykają się z nim zarówno dzieci, młodzież, jak i osoby dorosłe. Bardzo ważne jest, aby go nie lekceważyć. Odpowiednio dobrana aktywność potrafi zrelaksować, odprężyć i pobudzić do pracy zastane mięśnie. To świetny sposób, aby mimo pracy z komputerem czy smartfonem czuć się naprawdę dobrze.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Remtor Sp. z o.o.