Home » Plusy i minusy ogrzewanie pelletem
pellet

Plusy i minusy ogrzewanie pelletem

Suche trociny sprasowane pod wysokim ciśnieniem – tak w największym skrócie można scharakteryzować to coraz popularniejsze biopaliwo. Zazwyczaj przybiera postać granulek, pakowanych w poręcznych, 15 i 20-kilogramowych workach. Komfort składowania, wysoka wydajność oraz ekologiczny aspekt pelletu zostały docenione najwcześniej w krajach skandynawskich oraz USA i Kanadzie. Jego historia sięga tam już niemal trzech dekad.

Od kilku lat pellet dostępny jest powszechnie również w Polsce. Wykorzystuje się go między innymi w branży piekarniczej, do ogrzewania obiektów wielkopowierzchniowych oraz w domach jednorodzinnych. Przyjazny dla środowiska materiał opałowy nie wydziela żadnych substancji toksycznych, a powstający w procesie spalania popiół można wykorzystać jako nawóz naturalny. Wilgotność pelletu waha się w granicach 10%. Największą wydajność energetyczną można osiągnąć, stosując go w palnikach z ruchomym rusztem.  

  1. Zalety pelletu

Drzewny granulat daje wysokie oszczędności w kosztach ogrzewania, sięgające nawet 60% w porównaniu z np. olejem opałowym. Pellet stosowany w palnikach z ruchomym rusztem  zapewnia wydajność na poziomie 99%, a powstały w ten sposób popiół stosuje się jako wysokiej jakości, naturalny nawóz. Ogrzewanie pelletem eliminuje emisję jakichkolwiek substancji toksycznych (pozbawiony jest sztucznego lepiszcza i innych szkodliwych elementów). Ułatwia również magazynowanie i transport. Uzupełnianie zbiornika na opał odbywa się raz na kilka dni i wyklucza uciążliwe zabrudzenia.

Sieć dystrybutorów pelletu jest systematycznie rozbudowywana. Obecnie materiał ten jest powszechnie dostępny nawet w niewielkich miejscowościach. Wilgotność biopaliwa waha się na poziomie 10%. Nie wymaga ono żadnych specjalnych warunków przechowywania. Pellet jest produktem ekologicznym, powstałym wyłącznie z naturalnych składników. To daje gwarancję spełniania aktualnych i przyszłych norm dotyczących ochrony środowiska. Przejście na pellet nie wymaga modernizacji lub zakupu całej instalcji grzewczej – wystarczy wymiana palnika.

Główne atuty pelletu:

  • wysokie oszczędności w kosztach ogrzewania
  • w pełni ekologiczny charakter
  • czysta, schludna praca w kotłowni
  • komfort składowania oraz transportu
  • uzupełnianie zbiornika co kilkadziesiąt godzin
  • minimalna ilość popiołu (około 1%)
  • gęsta sieć dystrybutorów, hurtowni i składów detalicznych
  • możliwość zastosowania w aktualnie używanym kotle.
  1. Pellet na świecie

Historia tego materiału opałowego sięga 30 lat, a zaczęła się w krajach, które słyną z innowacyjnych rozwiązań, nie tylko w branży grzewczej. Chodzi mianowicie o państwa skandynawskie oraz Amerykę Północną. Wielkim atutem pelletu okazało się uniwersalne zastosowanie – możliwość wykorzystania używanych wcześniej kotłów. Oszczędności wynikające z wysokiej wydajności suchych trocin oraz ich ekologiczny charakter dopełniły sukcesu.

Z biegiem czasu pellet zaczął wypierać tradycyjne materiały opałowe przede wszystkim tam, gdzie klimat nie rozpieszcza, a sezon grzewczy trwa przez kilka miesięcy w roku. Doceniono łatwość jego magazynowania, transportu oraz brak zanieczyszczeń w kotłowniach. Na wsiach stosuje się go również jako przyjazną dla środowiska podściółkę inwentarzu żywego. Ogrzewa się nim całe osiedla mieszkaniowe, hotele, magazyny, szkoły, urzędy, a nawet miasta. Biopaliwo spełnia wszelkie normy unijne, dotyczące ochrony środowiska naturalnego. Duński rząd uznał je nawet za istotny element państwowego planu energetycznego na najbliższe 40 lat.

Kraje, w których pellet zyskał największe uznanie i jest powszechnie stosowany od wielu lat do ogrzewania magazynów, domów jednorodzinnych i innych obiektów:

Szwecja

Dania

Norwegia

Finlandia

Stany Zjednoczone

Kanada

Niemcy

Holandia

Belgia

Austria

Francja

  1. Pellet w Polsce

Na krajowy rynek pellet trafił kilkanaście lat temu. W pierwszym etapie popularyzacji ekologicznego materiału opałowego, największe uznanie zyskał wśród właścicieli piekarni. Na przestrzeni kilku lat oszczędności sięgają w ich przypadku nawet kilkuset tysięcy złotych. A to dzięki niezwykłej wydajności tego biopaliwa, którą zapewnia przede wszystkim stosowanie ruchomego rusztu w palnikach.

Drzewny granulat coraz częściej stosowany jest także w domowych kominkach. Można nim ogrzewać całe posiadłości, zapewniając jednocześnie w salonie kameralną atmosferę. Na tym nie kończy się lista urządzeń, wykorzystujących pellet. Do zasadniczych zaliczamy palniki oraz kotły palletowe. W sprzedaży pojawiąją się poza tym kuchenki na pellet, a nawet pelletowy grill.

Polski rynek biopaliw nabiera dynamiki. Rozwój w tym sektorze przyspieszają normy dotyczące ochrony środowiska, wygoda eksploatacji nowatorskich technologii, a przede wszystkim – wymierne oszczędności. Wprawdzie polska gospodarka opiera się na konwencjonalnych źródłach energii, ale unijni decydenci naciskają coraz mocniej. Nie sposób wprowadzić nagle skrajnie restrykcyjnych przepisów i w ciągu kilku lat drastycznie zredukować emisję szkodliwych substancji do atmosfery.

W toku rozmów z Brukselą wyłania się jednak kompromis w postaci miksu paliwowego: łączenia standardowych materiałów z biomasą, do której można zaliczyć pellet. Jest to proces nieunikniony w świetle euopejskich standardów energetycznych. W równej mierze dotyczy wielkich zakładów przemysłowych, jak i zwykłego Kowalskiego, który dziś ogrzewa firmę lub dom węglem, olejem czy gazem.

  1. Gdzie kupić

Materiał ten wytwarza w Polsce obecnie kilkadziesiąt podmiotów, ale siatka dystrybutorów jest wielokrotnie większa. Pellet dostępny jest już nawet w niewielkich miejscowościach. Najświeższą listę hurtowników i punktów detalicznych warto sprawdzać w internecie. Znajdziemy tam zarówno adresy tysięcy składów stacjonarnych na terenie niemal całej Polski, jak i sklepy online z biopaliwami.

Jeśli myślisz natomiast o nabywaniu przemysłowych ilości trocin – np. do samodzielnej produkcji pelletu i późniejszego ogrzewania obiektów wielkopowierzchniowych lub zaopatrywania pieców piekarniczych – sprawdź producentów drewna, działających w Twoim regionie. Istnieje szansa na podpisanie umowy, gwarantującej stałą dostawę surowca.

Możliwości zakupu detalicznych ilości granulatu rosną z roku na rok. Jeśli w Twojej okolicy brakuje punktów stacjonarnych, bez problemu znajdziesz ekologiczny materiał opałowy w sieci www. Takie rozwiązanie pozwala na szybkie, wygodne zapoznanie się ze szczegółami konkretnych ofert, porównywanie cen różnej jakości pelletu oraz sprawdzanie opinii na temat solidności poszczególnych dostawców. Sprasowane trociny znajdziesz zatem w specjalistycznych sklepach online, na popularnych portalach aukcyjnych oraz w serwisach branżowych (np. w naszym, lub ebiomasa.pl).

  1. Pellet i oszczędności

Ogrzewanie pelletem zapewnia wysokie oszczędności względem wszelkich innych materiałów opałowych – nawet 60% w porównaniu z olejem oraz do 40%, jeśli chodzi o gaz, węgiel, czy ekogroszek. Obniżenie kosztów ogrzewania najszybciej daje się zauważyć i jest maksymalizowane zwłaszcza w przypadku użytkowania palników z ruchomym rusztem. Stanowią one najnowocześniejsze na rynku, niezwykle wydajne urządzenia, które można zainstalować w eksploatowanych wcześniej kotłach, opartych na paliwach tradycyjnych. 

Oszczędność dotyczy również czasu. Wynika ona ze stuprocentowo zautomatyzowanego procesu spalania, jaki zachodzi w palnikach dedykowanych drzewnym granulkom. Rozpalanie, utrzymanie temperatury oraz wygaszanie pieca i czyszczenie urządzenia przebiegają samoczynnie. Obsługujący ogranicza się do wprowadzenia żądanych ustawień i dosypywania pelletu raz na jakiś czas – w zależności od metrażu i funkcji pomieszczenia (przeważnie co kilka dni). Sterowanie całym procesem może odbywać się zdalnie – także za pośrednictwem telefonu komórkowego, bez codziennej obecności w kotłowni. Udogodnienie takie doskonale sprawdza się w wielkopowierzchniowych obiektach – np. magazynach, hotelach, zakładach przemysłowych itd.

Nominalne koszty pelletu kształtują się na podobnym poziomie, jak ceny węgla. Jednak urządzenia wykorzystujące ten rodzaj biomasy zapewniają znacznie większą wydajność niż standardowe konstrukcje.

  1. Gdzie stosować pellet?

Do tej pory pellet na polskim rynku docenili w największym stopniu właściciele piekarń. Tam oszczędności w skali paru lat dochodzą do kilkuset tysięcy złotych. Ekologiczny materiał opałowy jest ponadto łatwy w transporcie i nie wymaga szczególnych warunków przechowywania. Piekarniane kotłownie nie straszą już zanieczyszczeniami, a eksploatacja palnika jest znacznie wygodniejsza niż w przypadku instalacji wykorzystujących gaz, olej, lub węgiel.

Rosnącą popularność pelletu obserwujemy także w innych branżach. Właściciele rozmaitych firm – zarówno kilkuosobowych podmiotów, jak i dużych zakładów – przekonują się do wydajnego paliwa. Wpisuje się ono w strategię optymalizacji kosztów stałych, niezbędnych do poprawnego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Pellet jako podstawowy materiał opałowy, wykorzystywany jest także w rozmaitych punktach usługowych, marketach, sklepach detalicznych oraz w szkołach, urzędach i innych publicznych instytucjach. Sprasowane trociny trafiły nawet do kotłowni wielu polskich świątyń.

Szybki zwrot z inwestycji w systemy grzewcze oparte na pellecie zauważyli również menedżerowie hoteli, zarządcy magazynów przemysłowych oraz osiedlowych kotłowni. Choć skala zapotrzebowania na energię cieplną zależy od metrażu i funkcji pomieszczeń, w każdym przypadku innowacyjne rozwiązanie przynosi wymierne korzyści. Każdy dystrybutor powinien dysponować wiedzą, która pozwoli dobrać odpowiedni palnik, kocioł lub całą instalację w zależności od konkretnego przypadku. Zakres mocy palników i kotłów jest bardzo zróżnicowany. Pelletem spalanym w pojedynczym urządzeniu można ogrzewać zarówno niewielkie domy jednorodzinne o powierzchni  np.100 m2, jak i obiekty, których łączny metraż przekracza nawet 10 000m2 (np. rozległe centra handlowe).

  1. Urządzenia do spalania pelletu

Wiodący producenci, jako najbardziej wydajne rozwiązanie, zalecają modernizowanie całych systemów grzewczych. Aczkolwiek w większości wypadków wystarczy jedynie wymiana palnika na model, przystosowany do pelletu. Zaleca się przy tym wybieranie urządzeń, wyposażonych w ruchomy ruszt – skuteczność spalania w takiej technologii sięga 99%. Na polskim rynku zazwyczaj oferowane są palniki na pellet o nastepującej mocy:

  • 100 kW: przeznaczone do większych domów jednorodzinnych, średniej powierzchni hoteli i pensjonatów oraz szkół (jeden palnik zapewnia komfort termiczny w obiektach, których łączna powierzchnia nie przekracza 1000m2)
  • 150 kW: hale przemysłowe, magazyny, szpitale, firmy, obiekty użyteczności publicznej (do 1500 m2) oraz piece piekarnicze
  • 300 kW: zamknięte obiekty sportowe, hale targowe i produkcyjne, budynki administracji publicznej, magazyny, duże hotele, placówki oświatowe (do 3000 m2)
  • 500 kW: osiedla mieszkaniowe, duże hotele, szpitale, wielkie magazyny, obiekty przemysłowe, świątynie, centra handlowo-usługowe (do 5000 m2)
  • powyżej 500 kW: palniki większej mocy są produkowane na życzenie klienta, a ich moc jest ściśle dostosowywana do funkcji i powierzchni pomieszczeń; pojedyncze urządzenie może osiągać moc przekraczającą 1 MW, co zapewnia komfort termiczny w obiektach wielkopowierzchniowych, których metraż wynosi nawet ponad 10 000 m2.

Najnowocześniejsze palniki na pellet pracują w pełnej autoamtyce. Obsługiwane są za pomocą   sterowników, wyposażonych w ergonomiczny wyświetlacz (także zdalnie, np. przez telefon komórkowy). Wizyta w kotłowni jest zatem konieczna raz na kilka dni celem dosypania materiału opałowego.

W skład instalacji grzewczych opartych na drzewnym granulacie, wchodzi również specjalnie dedykowany mu kocioł. Z reguły wyposażony jest w automatyczny system podawania paliwa, zewnętrzny zasobnik (im większy, tym dłuższe okresy pracy między kolejnymi załadunkami pelletu) oraz adekwatny zbiornik. Warto znaleźć model z innowacyjnym wymiennikiem, który maksymalizuje odbiór ciepła. Najważniejsze elementy konstrukcji powinny być wykonane z atestowanej stali nierdzewnej, a ilość spawów ograniczona do minimum. Dzięki temu zdecydowanie zwiększa się wytrzymałość kotła, a w konsekwencji – niemal do zera spada ryzyko awarii urządzenia. Standardowo kotły na pellet występują w trzech odmianach, zapewniających różną moc cieplną – 25 kW, 50 kW i 100 kW.

  1. Dostawcy

Aktualnie na polskim rynku funkcjonuje kilkudziesięciu producentów pelletu. Najwięksi z nich wytwarzają nawet 100 tysięcy ton drzewnych granulek w skali roku. Gros krajowej produkcji jest eksportowana, co najlepiej świadczy o jakości powstającego nad Wisłą biopaliwa. Ostatnie lata przyniosły również dynamiczny wzrost liczby dystrybutorów pelletu, zarówno hurtowników, jak i dostawców detalicznych. Zaufaniem cieszą się poza tym portale branżowe, za pośrednictwem których można zamówić pellet pod dowolny adres na terenie kraju.

Poniżej wyszukasz najbliższego dostawcę drzewnego granulatu. Jeśli w Twojej okolicy brakuje dystrybutorów, zajrzyj do wskazanych przez nas sklepów online.

10. Kalkulator oszczędności

Skorzystaj z prostego, błyskawicznie działającego kalkulatora, który pozwala na określenie szacunkowych oszczędności. Narzędzie umożliwia analizę konkretnych przypadków – porównanie kosztów ogrzewania gazem lub olejem opałowym w zestawieniu z pelletem.

  1. Jak przejść na ogrzewanie pelletem?

Najprostszym sposobem jest wymiana używanego dotyczczas palnika (zarówno w kotle węglowym, olejowym, jak i piecu parowym). Przed podjęciem decyzji o modernizacji systemu grzewczego, warto poprosić konsultanta o osobiste oględziny kotłowni. Może się okazać bowiem, że w poszczególnych przypadkach występują nieoczekiwane problemy techniczne, z powodu których wzrosną koszty. Rzadko mają one jednak miejsce, a jeśli już, to dotyczą zazwyczaj jedynie usytuowania kotła i palnika w taki sposób, aby sprawnie odbywał się załadunek opału (konieczne jest zamontowanie podajnika granulatu). Głównie trzeba zatem mieć na uwadze wygospodarowanie kilku metrów kwadratowych na składowanie worków z pelletem lub też na zbiornik w dużych kotłowniach (np. funkcjonujących w zakładach przemysłowych).

Montaż kompletnego zestawu do ogrzewania pelletem (palnik i podajnik + kocioł) również nie nastręcza większych kłopotów. Jest to rozwiązanie optymalne i zapewniające największą wydajność procesu spalania (zwłaszcza jeśli palnik wyposażony jest w ruchomy ruszt). Zanim zdecydujemy się na inwestycję, warto zorientować sie odnośnie dofinansowania dla przedsiębiorców, wykorzystujących biomasę do pozyskiwania energii cieplnej. 

Dodaj komentarz