Home » W daleką podróż busem czy autokarem

W daleką podróż busem czy autokarem

Wybór odpowiedniego środka transportu w przypadku wyjazdu za granicę ma kluczowe znaczenie. Z reguły podróż trwa on od kilku do nawet kilkunastu godzin. Kiedy zatem lepszym wyborem będzie duży autokar, a kiedy mniejszy bus?

Zalety podróżowania autobusem

Współczesne autokary oferują bardzo wysoki komfort podróży – pojazdy są klimatyzowane, wyciszone, wyposażone w toalety, fotele chociaż dosyć ciasno ustawione są wygodne, a pasażerowie nogą liczyć na pokładzie na podstawowy catering. Obsługa oferuje zwykle ciepłe i zimne napoje oraz lekkie przekąski, słodycze itp.

Plusem z punkty widzenia pasażera będzie również relatywnie niska cena – duża liczba osób przewożonych jednocześnie oznacza, że taryfy mogą być ustalone na stosunkowo niskim poziomie.

A wady podróżowania autokarem? Linie obsługiwane przez autobusy działają zwykle w oparciu o skomplikowaną sieć połączeń z przesiadkami na trasie. Tak więc zwykle wybierając się z punktu A do B po drodze czekać na nas będzie jedna lub więcej przesiadek co uwzględniając przeładunek bagażu bywa uciążliwą procedurą.

Zagraniczne podróże busem

Jakie są plusy takiego rozwiązania? Obecne przewoźnicy korzystający z busów oferują wysoki komfort podróży nieodbiegający znacznie od tego, który oferują linie autokarowe. To już nie te czasy, gdy pasażerowie pokonywali trasy o długości ponad tysiąca kilometrów ściśnięci w rozklekotanym furgonie.

Współczesne busy posiadają w wyposażeniu wszystkie niezbędne elementy, które pozwalają cieszyć się podróżą. Wśród tych elementów można wymienić rozkładane fotele pozwalające na znalezienie odpowiedniej pozycji siedzenia, co ma duże znaczenie w przypadku wielogodzinnej jazdy. Tak samo jak klimatyzacja oraz ogrzewanie, bez których jazda w zimie czy latem jest prawie niemożliwa. W niektórych busach w trakcie jazdy można się odprężyć przy oglądaniu filmów bądź słuchaniu muzyki.

Komunikacja busowa charakteryzuje się również większą elastycznością niż autokarowa. W przypadku zatorów lub innych zdarzeń na drodze można łatwo zmienić trasę omijając zablokowany odcinek.

Jednak największą zaletą komunikacji opartej o flotę busów jest formuła door-to-door. Pasażer zabierany jest spod własnego domu i dowożony do konkretnej lokalizacji. W przypadku komunikacji autokarowej jest to niewykonalne ze względu na dużą liczbę pasażerów.

Dodaj komentarz