Home » Czy warto zdecydować się na aluminiowe ogrodzenie domu?
ogrodzenie
Dom

Czy warto zdecydować się na aluminiowe ogrodzenie domu?

Ogrodzenia aluminiowe są trwałe a jednocześnie lekkie. Nadają się szczególnie do wykończania posesji w nowoczesnym stylu. Choć z drugiej strony dzięki wielości modeli można z paneli aluminiowych tworzyć ogrodzenia w różnych stylach, na przykład nowoczesnym czy dekoracyjnym – z motywem kwiatów lub figur geometrycznych.

Oto najważniejsze zalety ogrodzeń aluminiowych:

  • lekkość – pierwszą rzucającą się cechą ogrodzenia aluminiowego jest to, że jest wyjątkowo lekkie, a co za tym idzie wygodniejsze do przywiezienia do domu i zamontowania. Nie trzeba go więc przewozić specjalnymi, dużymi ciężarówkami, do przeniesienia jednego przęsła wystarczą dwie osoby. Zyskuje na tym też zużycie energii podczas transportu i emisja CO2. Porównując panele aluminiowe do stalowych to ciężar tych pierwszych stanowi 1.3 wagi drugich. Warto też dodać, że na lekkość aluminium wpływa niska gęstość glinu.
  • różnorodność – ogrodzenia i bramy aluminiowe są dostępne w wielu wzorach oraz kolorach. Tak szeroki asortyment wynika z tego, że materiałom aluminiowym (przy wykorzystaniu zaawansowanych technologii obróbki) można nadać różne kształty i kolory. Panele aluminiowe są więc bardzo różnorodne: ażurowe, sztachetowe, pionowe, poziome, itp. A nawet wykonywane na zamówienie – dostosowane do indywidualnej wizji klienta. Można je zatem dopasować do stylu domu i ogrodu. To rozwiązanie dla tych, którzy lubią mieć wszystko dopracowane w szczegółach.
  • uniwersalność – oprócz dostosowania wzornictwa do stylu budynku i otoczenia istotna jest łatwość dopasowania paneli aluminiowych do trudnych warunków terenowych. Na przykład czasami ukształtowanie terenu jest tak trudne, że montaż ciężkich ogrodzeń stali jest techniczne niewykonalny.
  • wytrzymałość – wydawać się może, że tak lekki materiał jest nietrwały. Tymczasem aluminiowe panele są odporne na czynniki pogodowe (np. wilgoć, słońce) i mechaniczne. Tak solidny materiał jest istotny również w przypadku ewentualnego włamania. Posłuży Ci na wiele lat, zachowując przez cały czas estetyczny wygląd. W porównaniu z ogrodzeniami z drewna aluminiowe panele są bardziej odporne na działanie warunków pogodowych (nie straszne im niskie temperatury, wiatr, opady czy słońce), a w porównaniu ze stalą są odporne na korozję. Nie trzeba ich intensywnie pielęgnować. Często producenci tworzyw aluminiowych dają gwarancję na dziesięciolecia.
  • atrakcyjne cenowo – aluminiowe ogrodzenia są dobrą alternatywą dla ogrodzeń kutych tworzonych w zakładach kowalstwa artystycznego. Nie mają bowiem tak jak one wygórowanej ceny, a jednocześnie nadal można wśród nich wybrać ciekawe, oryginalne rodzaje paneli. Niższa cena aluminiowych paneli związana jest ze wspomnianym wygodniejszym transportem i montażem. Faktem jest, że ogrodzenia aluminiowe więcej kosztują niż ogrodzenia z tworzyw sztucznych, ale są bardziej trwałe i estetyczne. Oczywiście pod warunkiem, że ich producentem jest renomowana odlewnia aluminium. Z kolei tworzywo sztuczne ma również tę wadę, że łatwo ulega uszkodzeniu mechanicznemu i jest podatniejsze na zarysowania oraz odbarwienia.

Dodaj komentarz